spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаМаричиќ му посака Добредојде на Џејмс О`Брајан

Маричиќ му посака Добредојде на Џејмс О`Брајан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ го пречека Џејмс О’Брајан, шефот на Одделот за координација на санкциите при Стејт департментот на Соединетите Американски Држави и именуван помошник-државен секретар за Европа и Евроазија.

Вицепремиерот Маричиќ му посака добредојде на О`Брајан и му се заблагодари за поддршката што Соединетите Американски Држави ја даваат на Северна Македонија.

Помошник државниот секретар О`Брајан е дел од делегацијата на стратешките партнери на државата кои ќе учествуваат на лидерскиот состанок посветен на Планот за раст на Европската Комисија за Западен Балкан чијшто домаќин е Владата на Република Северна Македонија, вечерва и утре во Скопје.

Поддршката на САД кон Северна Македонија доаѓа секогаш во вистинско време, за што сме исклучително благодарни рече Вицепремиерот.

Во пресрет на лидерската средба посветена на Планот за раст на Западен Балкан, нашата држава ја има таа чест да ги поврзува сите учесници, делегациите на земјите од регионот и со тоа да ја покажеме нашата сериозна посветеност кон евроатлантската интеграција, развивање и просперитет на државата и на регионот.

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

МЈА: Лазе Јаќимоски ја презеде функцијата Заменик – Министер за Јавна...

0
Во просториите на Министерството за Јавна Администрација денес беше извршено примопредавање на должноста Заменик - Министер за Јавна администрација. Министерот за Јавна администрација, Горан Минчев, заедно со поранешниот Заменик - Министер на Министерството...