spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниАрачиново: Се одржува работилница за изработка на првиот Интегриран локален развоен план...

Арачиново: Се одржува работилница за изработка на првиот Интегриран локален развоен план (ИЛРП)

✅ Се одржува работилница за изработка на првиот Интегриран локален развоен план (ИЛРП) на Општина Арачиново Komuna e Haraçinës – Општина Арачиново – Municipality of Aracinovo со поддршка на градоначалникот Ridvan Ibraimi. ⬆️ 🏡 На работилницата, покрај претставниците од Локалниот развоен тим од Општина Арачиново, учествуваат претставници од локалните жители од повеќе населени места во општината. Заедно, се обидуваат да дадат насоки за успешен, одржлив развој на општината. 🤝 Оваа активност се спроведува во рамки на програмата „Зајакнување на општинските совети”, финансирана од Швајцарската влада преку Embassy of Switzerland in North Macedonia и Министерство за локална самоуправа а ја кофинансира и спроведува UNDP MK во соработка со национални и локални партнери. 

#ЗајакнувањеНаОпштинскитеСовети #ГраѓанитеНаПрвоМесто #CHinMK #SDGs

Извор: Општина Арачиново

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...