HomeОпштиниБутел: Како никогаш досега, одлучно и решително се решаваат барањата на граѓаните

Општина Бутел започнува со голема реконструкција на некои од клучните и големи сообраќајници во општината.

Улица “Хо Ши Мин” во должина од 907 метри и површина 5710 метри квадратни.
Улица “Натанаил Кучевишки” во должина од 415 метри и површина од 2490 метри квадратни.
Улица “Бетовенова” во должина од 363 метри и површина од 2500 метри квадратни.
Улица 1558 во должина од 658 метри и површина 4600 метри квадратни.
Улица “Симче Настевски” во должина од 346 метри и површина од 2900 метри квадратни.
Улица “Киро Димишков” во должина од 479 метри и површина од 3700 метри квадратни.

Ќе бидат асфалтирани и над 30 помали улици.

Локалната самоуправа инвестира во нова безбедна патна инфраструктура во вкупна должина од 3168 метри и нова асфалтна површина од 21900 метри квадратни.

За модерна општина Бутел.

Извор: Општина Бутел

МСПДМ: Средба на министерот Лимани со косовскиот амбасадор

Министерот за социјална политика, демографија и млади, Фатмир Лимани остави средба со амбасадорот на Република Косово во Република Северна Македонија, Н.Е. Флоријан Ќехаја. На средбата...