spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниВелес: Традиционален марш до Лопушник

Велес: Традиционален марш до Лопушник

Во организација на ЕГ „Грин Пауер“ и партнерите ПСК од Бистра и ПЕД  Ендорфин од Кичево, а под покровителство на Општина Велес, вчера се одржа традиционалниот марш за Рацин до Лопушник. На маршот учествуваа 63 планинари, од повеќе клубови од Битола, Прилеп, Неготино, Росоман, Велес, Скопје, Демир Хисар, Кичево и Штип и 5 бајкери. Учесниците, на исклучително високи температури, поминаа 27 километри, за да стигнат на врвот Стог на Лопушник, на надморска висина од 1754 метри, каде во чест на Рацин, беа изведени актерски и музички перформанси од актерката Димитрина Мицкоска од Прилеп и кантавторот Славче Филиповски – Слав од Битола.

Извор: Општина Велес

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...