HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДКСК: Презентација „Родот и корупцијата – истражувања за Република Северна Македонија“

Анализите во последната деценија покажаа дека жените се повеќе изложени на родово-специфични форми на корупција отколку мажите.

Ова е особено изразено кога станува збор за сексуална изнуда, кога валутата на корупцијата се сексуалните услуги, а не парите. Државната комисија за спречување на корупцијата со Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ги презентираше наодите од две истражувања спроведени во 2022 година, кои се фокусираат на сексуалната изнуда во високото образование и државната администрација.

Се надеваме дека нивните наоди ќе придонесат за државните напори за борба против родовите форми на корупција и со тоа ќе ја намалат заканата од корупција со која се соочуваат жените во Република Северна Македонија.

Извор: Државна комисија за спречување на корупцијата

Битола: 23 години од загинувањето на бранителите кај Вејце

Битола денес со тага го споменува еден од најтешките настани од поновата македонска историја, кој во масакрот кај селото Вејце, во конфликтот во 2001...