HomeМинистерстваМЗ: Министерот Меџити ја одржа првата средба со претставници на синдикалните организации

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити ја одржа првата средба со претставници на синдикалните организации од областа на здравството. На средбата стана збор за актуелните прашања за регулирање на статусот на здравствените работници, по што дијалогот ќе продолжи со сите надлежни институции, како што се Фондот за здравствено осигурување, Министерство за финасии и Министерството за труд и социјална политика, во координација со Владата.

-Синдикатите се наш партнер и во оваа прилика сакам да се заблагодарам за конструктивната соработка. Намерата и интересите се заеднички. За нивните барања ќе се разгледаат сите законски и финансиски можности за што поскоро нивно решавање, посочи министерот на средбата со синдикатите.

Извор: Министерство за здравство

Битола: 23 години од загинувањето на бранителите кај Вејце

Битола денес со тага го споменува еден од најтешките настани од поновата македонска историја, кој во масакрот кај селото Вејце, во конфликтот во 2001...