spot_img
spot_img
HomeМинистерства

Министерства

МЗ: Наша цел е секој пациент со ретка болест да има достапен лек

Министерот за здравство д-р Илир Демири, денеска учествуваше на панел дискусијата посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки...

МЗ: Со современиот лапароскоп ќе се вршат 800 интервенции годишно на Детската хирургија

Министерот за здравство, д-р Илир Демири ја посети Универзитетската клиника за детска хирургија кадешто оствари средба со директорите Славица Литајковска и Елмедин Асани...

МП: Министерот Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд за укинување на уште еден пропис по поднесена Иницијатива за пречекорување на уставниот рок за...

Министерот Лога  бара, Уставниот суд  по службена должност  да постапува и со другите прописи во државата кои се објавени во спротивност со уставниот рок...

МП: Собранието го донесе Законот за Спорт

Законот беше предложен од Министерството за правда и со него се обезбедуваат финансиски поттикнувања за националните спортски федерации, спортските клубови, активни спортисти од олимписки...

МТВ: Листи за приоритетно вадење на патни исправи испратени во МВР

Ги олеснавме условите за работа на сите транспортни компании, овозможивме повеќе дозволи за меѓународниот транспорт и тоа што во овој момент е најважно за...

МЗШВ: Исплатени 5234 пчелари со вкупна финансиска поддршка од 157.3 милиони денари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ја изврши исплатата на...

МТВ: Бочварски од Струмица – Преку 2 милијарди евра инвестиции во изградба на патишта, железници, гасоводи, водоводи и канализациони системи

Преку 2 милијарди евра во моментов инвестираме во целокупната инфраструктура во земјава и тоа го покажуваат и бројките и бројните проекти што ги реализираме...

МО: После 32 години независност, службениците во одбраната добија свој закон

Денеска пратениците во Собранието на Република Северна Македонија со 97 гласа ЗА и ниту еден против, го донесоа новиот Закон за вработените во одбраната,...

МЛС: Започна имплементацијата на ИПА3 Програмата за прекугранична соработка со Албанија

Министерството за локална самоуправа, Државна агенција за стратешко програмирање и координација на помош (SASPAC) на Албанија и Европската Унија, во Охрид официјално го означија...

МНР: Османи – Украина е само првата станица на Руската империјална амбиција, следната е Балканот!

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вчера учествуваше на конференција насловена “Украина: Две години херојство”, каде што се одбележа двегодишнина од руската агресија...
spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ