HomeВлада

Влада

Договорот од Преспа донесе решенија кои значат пријателство, прогрес и економија

Премиерот Зоран Заев денеска оствари работна средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис во Владата во Атина. На средбата присуствуваа и вицепремиерите за европски и...

Европската народна партија е силен поддржувач на европската перспектива

Премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров, во Атина одржаа средба со Доналд Туск, претседател на Европската народна...

Заеднички економски проекти од регионално значење со менаџментот на Атинската берза

Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи,...

Грција е силен лобист за нашиот пристапен процес за членство во ЕУ

„Убеден сум дека наскоро грчкиот парламент ќе ги ратификува меморандумите за поддршка за забрзување на процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, за...

Потребен ни е економски просперитетен Балкан на 21 век, интегриран во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на Економскиот Форум Делфи кој се одржува во Атина дискутираше за придобивките од Договорот од...

Средба Заев – Блер

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев  на маргините на Економскиот Форум Делфи во Атина, оствари средба со поранешниот британски премиер Тони...

Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ

Премиерот на кралството Шпанија, Педро Санчез, попладнево по состанокот со премиерот Зоран Заев упати видео порака до сите граѓани на Република Северна Македонија чие...

Широко ги отвораме вратите за шпанските бизнисмени за странски инвестиции

Премиерот Заев ја претстави економската програма за финансиска поддршка за директните странски инвестиции во земјата како и сите други поволности како даночните, царинските и...

Се зајакнуваат односите со Шпанија

На првата средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Северна Македонија и Кралството Шпанија, Зоран Заев и Педро Санчез, изразено е исклучително...

Во Шпанија е препознаено подобрувањето на институционалниот систем во Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, во рамките на работната...
https://www.esp.com.mk/spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ