spot_img
spot_img
HomeВлада

Влада

Референците на „Бехтел“ гарантираат квалитетна изведба на автопатните делници со максимално вклучување на локални компании

Како дел од агендата на работната посета на Лондон, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска се сретна со дел од бордот на директори на...

Приоритет е привлекување на странски инвестиции кои обезбедуваат добро платени работни места

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во видео изјава го оцени учеството на владината делегација на Инвестицискиот самит на ЕБОР за...

Северна Македонија не е повеќе хибриден режим според „Економист”, тоа е поттик за нас

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на маргините на Инвестицискиот самит за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој...

По НАТО, Северна Македонија и Црна Гора фокусирани на заедничката европска перспектива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Лондон оствари средба со претседателот на Владата на Република Црна Гора, Здравко Кривокапиќ. Ковачевски...

Северна Македонија и Босна и Херцеговина ќе ја унапредат соработката во економијата и туризмот

Премиерот Ковачевски денеска во Лондон оствари средба со претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија, како дел од билатералните средби...

Продолжува поддршката од ЕБОР за Северна Македонија, во фокусот проекти од инфраструктурата и енергетиката

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи и министерот за финансии, Фатмир Бесими,...

Почетокот на преговорите за Северна Македонија не смее да чека ни ден повеќе

Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, претседателот на Владата на...

Северна Македонија е атрактивна дестинација за странските инвеститори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска се обрати на пленарната сесија на отворањето на Инвестицискиот самит на ЕБОР за Западен...

Македонската дијаспора е силен промотор на Северна Македонија во Обединетото Кралство

Премиерот Димитар Ковачевски пред почетокот на работниот дел од посетата на Лондон за учество на Инвестицискиот Самит за Западен Балкан на Европската банка за...

Владата на Република Северна Македонија ќе донира воени средства и опрема за вооружените сили на Украина

Владата на Република Северна Македонија се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ, и донесе одлука за донација на...
spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ