spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКарпош: Спорт за Подобро Здравје

Карпош: Спорт за Подобро Здравје

Преку спортски активности на отворено, ракомет, фудбал и игри прилагодени за стекнување на социјални вештини, основците од општина Карпош заедно со своите наставници по физичко образование го одбележаа 10 мај – Меѓународен ден на физичката активност.

Активностите беа предводени и од сертифицираните тренери по спорт за развој. Имено, општина Карпош е меѓу ретките локални самоуправи со ваков тип на тренери од редот на наставниот кадар, кои се обучени од здружението „ТАКТ“, преку спорт и физичка активност да ги учат младите да бидат подобри граѓани.

Денешниот настан го посети градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев. Впрочем, една од основните цели од програмата на градоначалникот Богоев е да овозможи повеќе јавни простори за спорт и рекреација на младите, но и на сите граѓани.

  • Една од малкуте работи кои не ни беа забранети овие две години – беше физичката активност на отворено. Вежбајте, спортувајте! Така вложувате во подобра физичка подготвеност, но и психичко здравје, кое е особено важно, имајќи ги предвид околностите во кои живееме.

Општина Карпош продолжува да инвестира во ваков тип на спортско – рекреативни зони, кои особено се важни за жителите и за враќање на маалскиот дух по населбите, рече Богоев.

Локалната самоуправа ги повикува сите граѓани на одговорно користење на спортските/детски игралишта и маалски паркови. Да водиме сметка за заштита на урбаната опрема и отпадот да го фрламе на обележаните места.

Извор: Општина Карпош

Прочитајте

АХВ: Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAH за Европа

0
Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски вчера во Париз, Франција реизбран е за Генерален секретар на регионалното претставништво на Светската организација...