spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМК: Завршен ден на купот за стрелаштво на Балканот

МК: Завршен ден на купот за стрелаштво на Балканот

Заменик-министерот за култура, Седат Сулејмани, присуствуваше на завршниот ден на Купот за стрелаштво на Балканот во областа Арабат –  „Тоскопаран Искендер“, во организација на Институтот „Јунус Емре“ и на Фондацијата за стрелаштво.

Во минатото, стрелите и лаковите се сметале за дел од најважните елементи што го дефинирале начинот на животот во општеството.

Оваа античка традиција, под водство на Фондацијата „Стрелци“, и денеска продолжува да се негува преку спортот, како во Турција така и во други земји во светот.

На последениот натпреварувачки ден, на кој учествуваа 100-тина натпреварувачи, на тројца најдобри им беа доделени награди. Заменик-министерот Сулејмани, кој додели една од наградите, му честиташе на директорот на Институтот „Јунус Емре“ , Серхат Кула, за одличната организација на настанот.

Извор: Министерство за култура 

Прочитајте

Карпош: Салата ,,Партизан’’ со ново осветлување

0
Во рамки на реконструкцијата на спортскиот објект ,,Наум Наумовски Борче’’, познат како ,,Партизан’’, изминатиот период се поставуваше ново лед осветлување. Од целосниот простор, употребени...