spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЃорче Петров: Меморандум за соработка со „Банка за храна“

Ѓорче Петров: Меморандум за соработка со „Банка за храна“

Општина Ѓорче Петров потпиша Меморандум за соработка со невладината ,,Банка за храна“.

Со Меморандумот се предвидуваат проекти во сферата на социјалната помош, поддршка, обезбедување храна и хигиенски средства, како и материјални средства на лицата и семејствата во социјален ризик во Ѓорче Петров.

Ќе се обезбедат донации во храна и прехранбени производи од страна на бизнис заедницата кои ќе бидат дистрибуирани до корисниците. Општината технички и логистички ќе го поддржи процесот, а ќе обезбеди и волонтери за распределба на социјалните пакети.

Целта е во рамки на заедничките можности да им се даде поддршка на лицата од социјален ризик и да ја намалиме сиромаштијата.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...