HomeПолитички партииДа се насочиме за акција за поубаво, европско Куманово, онакво какво веќе...

Да се насочиме за акција за поубаво, европско Куманово, онакво какво веќе сме го проектирале во нашите глави, со конкретна програма и проекти

Потпреседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски на промоцијата на кандидатот за градоначалник и листата за советници на Куманово истакна дека заеднички со граѓаните треба да одлучиме каде сакаме да се движиме во наредните четири години, во каков град сакаме да живееме и какво Куманово ќе им оставиме на идните поколенија.

„Дали ќе се насочиме кон акција за поубаво, европско Куманово, онакво какво што веќе сме си го проектирале и во нашите глави, а и во конкретна програма со цели и активности според желбите и потребите на нашите кумановци, какво што секојдневно го надградуваме во нашите секојдневни разговори, маалски средби и седенки, Куманово кое ќе биде современ одраз на оној еснафски град што го создавале нашите предци и биле горди на него, а кое сакаме да им го оставиме во аманет на нашите деца и внуци за да имаат и тие со што да се гордеат. Или, пак, кон празни зборови, опустошена држава, осиромашени граѓани и институции затворени за јавноста, опасни центри на моќ, поделби, застрашувања, закани, суспендирана правда, меѓународна изолација, погазена демократија, назадување на чекор до бездна….“ потенцираше потпреседателот и министер Спасовски.

Тој истакна дека еднаш веќе кренавме глас во борба за слобода и правда и демократија и заеднички успеавме да го отстраниме режимот од крвотокот на државата за да и овозможиме да расте и да се развива и со нов концепт на враќање на парите кон граѓаните, на постојана борба со режимските наследници, со одлучност кон воспоставување на правната држава и едно општество за сите како што му доликува на градот на револуцијата.

„Среќа е што знам дека моите кумановци не забораваат. Ни добро, а уште помалку лошо! Не ја зборавиле историјата на своето родно место, ни дека соседот ти е поблизок од брат без разлика на верата и националноста, што претставува основа за развој на еден ваков вистински мултиетнички центар како што е Куманово. Моите кумановци паметат и кога страдале и стравувале, кога биле во заложништво или жртви на инстант популистички мерки кои носат инстант политички поени, но и ќор сокак за идните генерации. Но, не заборавиле ни кога се радувале и се развивале, кога тргнале напред, економски, политички, демократски, на секое можно поле. Моите кумановци прават огромна разлика меѓу барокни градби од гипс картон и сериозни инфраструктурни проекти. Знаат дека животот се состои од правење избори, а најчесто избирале да бидат одговорни, вредни и чесни домаќини, работници и градители на својот град, визионери со став, кои со знаење и умешност знаат да го извлечат максимумот.“, потенцираше Спасовски.

Извор: СДСМ