HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАПЈ: Успешна посета на директорот Села во Грац, Австрија

АПЈ: Успешна посета на директорот Села во Грац, Австрија

На 25.05.2022 год. директорот на Агенцијата за примена на јазикот на РСМ оствари работна посета во Грац, Австрија. Првата работна средба беше со раководителите на Европскиот центар за модерни јазици, што е составен дел од Советот на Европа. Работната средба се реализираше со директорката Сара Бреслин, како и со административниот раководител на овој центар, Мајкл Армстронг.
Директорот Села детаљно ја презентираше историјата и дејноста на Агенцијата, зборуваше за можноста за соработка, но исто така ја истакна и потребата за учење од искуството на овој центар и западните стандарди. Раководителите на овој значаен центар изразија подготвеност за да помогнат со повеќегодишното искуство во областа на повеќејазичноста.
За време на средбата се зборуваше и за успешните модели на мултилингвализмот во Европа, можноста за поддршка на двојазичноста и на повеќејазичноста, за поефикасните начини за подигање на граѓанската свест, како и за предностите што ги дава повеќејазичноста во целост, специфики што се многу важни во дејноста на Агенцијата во насока на примена на Законот за употреба на јазиците.
Исто така, се дискутираше и за можностите за истражувачки проекти, како и за меѓуинституционална соработка. Овој центар изрази подготвеност да ја поддржи Агенцијата во нејзината мисија, почнувајќи со советување, како и обука на нејзините вработени.
Втората работна средба беше со директорката на Центарот за јазици, повеќејазичност и дидактика во Универзитетот во Грац, д-р Даниела Унгер-Улман. Директорката на овој центар ја презентираше својата успешна работа, искуство од кое можеме да учиме и ние.
Со неа се дискутираше и за можностите за меѓуинституционална соработка, особено во областа на развојот на јазичните политики, документирање на јазикот, како и зголемување на стандардот на учење и предавање на јазикот.
И директорката Даниела Унгер-Улман изрази подготвеност да ја зајакне соработката со Агенцијата за примена на јазикот, како и да ја посети во блиска иднина.
На ова научно патување директорот проф. д-р Илбер Села беше придружуван од проф. д-р Изер Максути и Дардан Емини.