Град Скопје: ЈСП Скопје воведува нова автобуска линија Радуша – Сарај

ОпштиниГрад Скопје: ЈСП Скопје воведува нова автобуска линија Радуша - Сарај

Најчитано

Директорот на ЈСП Скопје, Александар Стојковски, вчера на седницата на Советот на Град Скопје за советнички прашања, најави дека претпријатието работи на воведување нова автобуска линија Радуша – Сарај.

Оваа линија се воведува по барање на околните жители, а по изготвената анализа која е во завршна фаза од страна на ЈСП Скопје. Новата линија значително ќе ја подобри поврзаноста на населбата Радуша со Сарај, а жителите од Радуша ќе имаат редовен превоз.

Директорот Стојковски на денешната седница истакна дека нема доцнење на редовните автобуски линии за општина Сарај и дека станува збор за редовна пракса на возење по летен возен ред со намален број линии.

Со цел подобрување на јавниот превоз, Град Скопје посветено работи на воведување на нови автобуски линии, а на денешната седница на Советот беше донесена одлука за воведување на две дополнителни редовни автобуски линии.

 

 

 

 

Извор: Град Скопје 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе