HomeОпштиниЃорче Петров: Стојкоски на средба со претставници на „Ромалитико“

Ѓорче Петров: Стојкоски на средба со претставници на „Ромалитико“

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски оствари средба со претставници од Институтот за истражување и анализа на политики – Ромалитико на која се разговараше за заложбите кои произлегуваат од Стратегијата за инклузија на Роми 2022-2030.

Утврдено е дека во претстојниот период ќе се изработуваат Локални акциски планови за Роми 2022-2025, засновани на принципи на еднаквост, промовирање на учество на ромската заедница во сите фази на креирање политики, како и дефинирање на квантитативни и квалитативни таргети во секоја од областите за мерење на достигнувањата и импактот врз заедницата, во повеќе општини, меѓу кои и Ѓорче Петров.

-Изразувам благодарност за техничката и логистичката поддршка која ни е ставена на располагање од нивна страна, бидејќи само со здружени сили и идеи, како и аплицирање и искористување на финансиски средства за реализација на проекти кои се фокусирани на ромите, заеднички ќе успееме да го подобриме животот на ромите – граѓани на Општина Ѓорче Петров – рече Стојкоски.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...