HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС: Директорот Мојсовски имаше свое обраќање на “ Опен Скопје”

АМС: Директорот Мојсовски имаше свое обраќање на “ Опен Скопје”

Директорот на Агенција за млади и спорт Наумче Мојсовски имаше свое обраќање на “ Опен Скопје” најголемиот шаховски турнир во нашата држава и еден од поголемите турнири од овој вид на Балканот.

На овој турнир има 135 учесници од дури 16 држави.

Турнирот е во организација на Шаховскиот Сојуз на Град Скопје, поддржан од Агенцијата за млади и спорт, FIDE (Светската Шаховска Федерација) Шаховската Федерација на Македонија и Градот Скопје.

Директорот Мојсовски наведе дека Агенцијата за млади и спорт е секогаш тука за подршка на сите спортски настани, турнири, оваа година турнирот е возобновен и се надеваме на одржување на оваа традиција.

Извор: Агенција за млади и спорт

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...