Бутел: Започна изградбата на новата детска градинка

ОпштиниБутел: Започна изградбата на новата детска градинка

Најчитано

Градоначалникот Дарко Костовски заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски извршија увид во градежните активности на новата детска градинка.

Новата детска градинка која се наоѓа во дворот на ООУ “Св. Климент Охридски”. Вкупната површина на детската градинка изнесува околу 950 м2 во првата фаза а втората фаза опфаќа 200 м2. Вкупната инвестиција изнесува 35.000.000 денари средства обезбедени од ТАВ програмата.

Капацитетот на градинката ќе биде за 120 деца а целиот објект ќе биде едно ново модерно здание кое ќе ги задоволи сите потреби на малите деца. Со оваа нова градинка во значителна мера ќе се растерети проблемот со упис на нови деца.

 

 

 

Извор: Општина Бутел

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе