spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниПетровец: Потпишан договор со ЦРСПР за изградба на нова детска градинка

Петровец: Потпишан договор со ЦРСПР за изградба на нова детска градинка

Градоначалникот на Општина Петровец – Борче Митевски потпиша договор со Центарот за развој на Скопски плански регион за изградба на Детска градинка клон на ЈОУДГ „Авионче“ Петровец со сензорна соба.

Финансиските средства за овој проект во износ од 6.000.000,00 денари се обезбедени од Министерството за локална самоуправа – Биро за регионален развој, додека Општина Петровец за овој проект од својот буџет треба да издвои 4.447.911,00 денари.

Со изградбата на новата детска градинка која треба да прими оклу 75 дечиња, ќе се реши проблемот со недостиг на слободни места за прием на дечиња во оваа јавна установа.

 

 

 

 

 

Извор: Општина Петровец

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...