spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМИОА: Министерот Алити учествуваше на работилница за државните институции, организирана од „Мајкрософт“

МИОА: Министерот Алити учествуваше на работилница за државните институции, организирана од „Мајкрософт“

На покана на претставниците на ,,Мајкрософт“, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити учествуваше на работилницата организирана за државните институции во Северна Македонија, на која беа разгледани предизвиците, заканите и одговорот на институциите во однос на сајбер безбедноста, мобилноста и нивната инфраструктура.

,,Фактот што Владата, односно државните институции се задолжени за јавните податоци, тие остануваат секторот кој е најзагрозен и изложен на сајбер криминал, па затоа вклучувањето на јавниот и приватниот сектор преку вакви работилници, е од суштинско значење во создавањето можности и модели на облак за заштита и превенција од вакви напади“, истакна министерот Алити.

 

МИОА, покрај посветеноста за креирање на Националната Стратегија за сајбер безбедност, ја поддржува и се приклучува кон секоја иницијатива што и помага на земјата во оваа насока.

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...