Град Скопје: Традиционална прослава за Бадник

ОпштиниГрад Скопје: Традиционална прослава за Бадник

Најчитано

На традиционална манифестација која годинава се одржува по 31 пат за собирање бадникови гранчиња на јужните падини на Водно ја истакнавме важноста од зачувувањето на традицијата, која го обединува и зближува македонскиот народ околу еден од најголемите христијански празници.

Бадниковите гранчиња се симбол на здравје, живот и вечна среќа, а токму тоа се и желбите за сите во новата година, да биде исполнета со добро здравје, мир и благосостојба.

 

 

 

Извор:  Град Скопје 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе