spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЖСПП: Прекинат праг на алармирање за Гостивар, Кичево и Кавадарци

МЖСПП: Прекинат праг на алармирање за Гостивар, Кичево и Кавадарци

Согласно податоците од Државниот мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух на ден 25.12.2022 година, среднодневните концентрации на РМ10 суспендираните честички се под дефинираниот праг на алармирање од 150 мg/m3 и епизодата од два последователни дена е прекината во Гостивар, Кичево и Кавадарци.

За овие градови престануваат да важат препораките и мерките за надминат праг на алармирање.

 

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...