spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниВевчани: Вевчански карневал 2023

Вевчани: Вевчански карневал 2023

Низ вековите и милениумите, традицијата и традиционалните маски останале да се практикуваат.

Некои антрополози сметаат дека во “преставата” всушност се покажуваат зетот и невестата како почеток на годината, ѓаволите го претставуваат злото, додека глупи август доброто. На крајот секогаш победува доброто.

 

 

 

 

 

Извор: Општина Вевчани 

 

 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...