spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМТСП: Министерката Тренчевска и децата од групните домови „25мај“ и корисниците на...

МТСП: Министерката Тренчевска и децата од групните домови „25мај“ и корисниците на Заводот за рехабилитација -Топанско поле, подготвуваа бадникова трпеза

Во пресрет на големиот христијански празник Бадник, министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска ги посети децата од групните домови при ЈУ „25 мај“ и корисниците од ЈУ Завод за рехабилитација на деца и младинци – Топанско поле.

Заедно со децата во еден од групните домови при ЈУ „25мај“, подготвуваа бадникова трпеза. Подготовката на празничната трпеза се состоеше од бадниково лепче со паричка, сарми, грав, колачиња и други посни јадења карактеристични за овој празник.

Министерката Тренчевска денеска ја предаде донацијата од два телевизори за групните домови, обезбедени преку соработката на министерството и општествено одговорната компанија Жикол.

Истовремено беа разменети и други подароци во знак на празниците.

Бадникова трпеза се подготвуваше и со корисниците од Заводот за рехабилитација на деца и младинци -Топанско поле. Притоа, секој од нив беше вклучен во подготовка на храната за Бадник. Традиционално се кршеше и лепче со паричка, пропратено со песна и музика во изведба на корисниците и вработените.

Искрените насмевки, прегратки и позитивната атмосфера се потврда дека социјалната реформа дава резултати. Децата и лицата со попреченост се дел од нашето општество и колку повеќе ги вклучуваме во секојдневието, толку поголеми придобивки ќе има целото општество.

Продолжуваме посветено да работиме на каузата – едно општество за сите!

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...