HomeОпштиниГевгелија: Ќе се спроведува Проектот на УСАИД за развој на локалните капацитети

Гевгелија: Ќе се спроведува Проектот на УСАИД за развој на локалните капацитети

Oпштина Гевгелија и Здружението „Конект“, чиј партнери се
Фондацијата „Аполонија“- Гевгелија, „Индиго“ и ЕВН, ќе го спроведуваат Проектот на УСАИД: „Здружи се за заедницата“, беше договорено на вчерашната средба на градоначалникот на општина Гевгелија, Андон Сарамандов со претставниците на проектните имплементатори.
Целта на проектот е да се создаваат одржливи системи и развиваат локалните капацитети на заедниците за планирање, финансирање и спроведување решенија со развојните предизвици и приоритети. Со спроведувањето на проектот, ќе се овозможи локалните актери да соработуваат заедно, го водат локалниот развој и да ги мобилизираат ресурсите за развојните приоритети за подобра заедница.
 Во рамките на целите, пред градоначалникот Сарамандов  тимот на „Конект“ ја презентираше мобилната апликација- платформа за граѓанско учество на локално ниво „Муни“.

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...