spot_img

Гостивар: Одобрен Акциониот план за лица со посебни потреби

ОпштиниГостивар: Одобрен Акциониот план за лица со посебни потреби

Најчитано

По 10 години, општина Гостивар го врати Акцискиот план за лицата со посебни потреби во Гостивар.

Акцискиот план за лица со посебни потреби предвидува 4 области, почнувајќи од свеста на населението до отстранување на физичките бариери за лицата со посебни потреби.

Координаторот на овој план Африм Иљази рече дека овој план очигледно ќе го подобри животот на лицата со посебни потреби бидејќи е остварлив за реализација.

Акцискиот план предвидува две години реализација на проектот, а за овој предлог гласаа сите советници на општина Гостивар од сите политички партии.

Советниците однапред ја изгласаа и Предлог-Одлуката за парична помош од 10 илјади денари секој месец за семејствата кои ќе одлучат да станат згрижувачки семејства во Гостивар, пари обезбедени од општина Гостивар.

 

 

 

Извор: Општина Гостивар

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе