spot_img

Карпош: Граѓаните го одбележуваат Св Атанасиј Велики

ОпштиниКарпош: Граѓаните го одбележуваат Св Атанасиј Велики

Најчитано

Во чест на големиот светец Атанасиј Велики, денеска, карпошани го одбележаа големиот празник со богата  трпеза.

На овој голем ден, жителите на населбата  Злокуќани, го  чествуваат христијанскиот празник  со посебна црковна церемонија и поставување на традиционална трпеза.

 На манифестацијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој во оваа пригода им го честита верскиот празник и им посака добро здравје среќа и успех на сите граѓани.

Овој верски празник го чествуваат и жителите од населбите Влае и Жданец.

 

 

 

 

 

Извор: Општина Карпош

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе