spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаВо изминатото деноноќие произведени се 22.933 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 22.933 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 12.02.2023 година произведе 22.933 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 16.502 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.431 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 12.02.2023 година.

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

Карпош: Реконструирани три краци од улицата „Скупи“

0
Деновиве се одвиваше завршната фаза од градежните активности при што беа реконструирани трите краци од улицата „Скупи“ која се наоѓа во населеното место Злокуќани....