HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАПЈ: Се одржа трибина за мајчиниот јазик

АПЈ: Се одржа трибина за мајчиниот јазик

Во рамките на одбележувањето на 21 февруари – Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, Агенцијата за примена на јазикот (АПЈ) организираше тркалезна маса.

На оваа дебата учествуваа раководителите на научните академии на Албанија и Косово, Скендер Ѓинуши и Мехмет Краја.

Поканети беа и други лингвисти, како Шабан Синани, Бегзат Балиу, Али Алиу, Теута Арифи, Аслан Хамити, Исмет Османи, Зеќирја Ибрахими, Ваљбона Тоска, Аурела Баша, Aјтене Хајдари – Ќамили, Мустафа Ибрахими.

Настанот ја поздрави и поранешниот министер за образование и наука Азиз Положани, додека за албанскиот јазик во дијаспората зборуваше Мимоза Хиса од Издавачкиот центар за Дијаспората.

Дебатата се одвиваше околу темата за албанскиот стандард и имплементацијата на албанскиот јазик. На крајот, директорот Илбер Села сподели одредена благодарници за раководителите на академиите и јазичните соработници.

Извор: Агенција за примена на Јазикот што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните

МЗ: Жителите на општина Илинден ќе добијат нов здравствен дом

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, Јовица Андовски и градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски направија увид во градежните активности...