МИОА: Работен состанок на министерот Алиу со директорот на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување Хасани

МинистерстваМИОА: Работен состанок на министерот Алиу со директорот на Фондот за пензиско...

Најчитано

Интероперабилноста и дигитализацијата на јавните услуги беа во фокусот на работниот состанок меѓу министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу и директорот на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување Арсим Хасани.

Порталот за електронски услуги ќе се збогати со нови 16 дигитални услуги за ПИОМ. Процесот е во финална фаза и се очекува е-услугите да бидат достапни до граѓаните и компаниите на Националниот портал за е-услуги во Април.

Ова е заклучокот од состанокот на којшто присуствуваа и ИТ тимовите на двете институции, при што се разговараше и за понатамошно продлабочување на соработката со идни проекти поврзани со дигитализацијата.

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе