HomeОпштиниПетровец: Средба со инвеститорите од зоната Ќојлија

Петровец: Средба со инвеститорите од зоната Ќојлија

Градоначалникот Борче Митевски беше во Мултифункционалната зона Ќојлија заедно со председателот на Советот на Општина Петровец – Блаже Никчевски и советникот Златко Ацевски, каде остварија средба со инвеститорите од оваа зона.

Градбите на индустриски објекти во Мултифункционалната зоната продолжува, а доказ за тоа е и фирмата ДПТУ ПРОСПЕРА ДОО која започна со изградба на два објекти со вкупна површина од 6.000 м2 кои ќе служат за произвотство на внатрешни врати.

Објектите треба да бидат завршени и ставени во функција за неполни 18 месеци, кеде се очекува да бидат вработени 50-тина лица со соодветна квалификација.

Вложувањата и инвестирањето во Општина Петровец продолжуваат во нагорна линија, поради поволните услови кои ги нуди општината.

Извор: Општина Петровец

Јегуновце: Работна посета низ повеќе населени места

Градоначалникот на општина Јегуновце беше на работна посета низ повеќе населени места во општина Јегуновце каде направив увид на започнати проекти: Во завршна фаза е...