spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКарпош: Поддршка на светскиот ден на Хемофилија

Карпош: Поддршка на светскиот ден на Хемофилија

Во знак на поддршка на македонските граѓани и глобалната заедница на лица со хемофилија и вродени нарушувања на системот за коагулација, вчера објектот во кој е сместена администрацијата на Општина Карпош беше осветлена во црвена боја.

 

Хемофилијата е наследно нарушување на коагулацијата при кое крвта на пациентот не коагулира соодветно, доведувајќи до тешки случаи на неконтролирано крварење, спонтано или после лесна повреда. Хемофилијата е прилично ретка и се јавува кај 1 на 10.000 лица.
Мотото оваа година на Светската Федерација за хемофилија е „Пристап за сите: Превенција од крварење како глобален стандард за нега“. Light it Up Red! Запали црвено!

 

 

Извор: Општина Карпош

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...