HomeОпштиниГази Баба: Хрватската пратеничка Маријана Петир на средба кај градоначалникот Стефковски

Градоначалникот Бобан Стефковски беше домаќин на средбата со Маријана Петир, пратеник во Собранието на Република Хрватска и поранешен пратеник во Европскиот парламент.

На средбата Стефковски изрази благодарност до Маријана Петир за нејзината поддршка кон Република Македонија и македонскиот народ.

Во следниот период, општина Гази Баба ќе го развива Хрватско – Македонското пријателство преку реализација на заеднички проекти и активности.

На средбата во просториите на општина Гази Баба присуствуваа и пратеничката во Собранието на Република Македонија, Жаклина Пешевска и претседателката на Советот Дијана Илиевска.

Извор: Општина Гази Баба

Битола: Завршени потребните подготовките за прифатилиште, се чека одобрение од АХВ

Со вклученост на сите релевантни субјекти и средства од сопствениот буџет, Општина Битола, ги направи подготовките за отворање на прифатилиште за бездомни животни. Градоначалникот...