HomeОпштиниГази Баба: Склучен меморандум за соработка со УСАИД

Гази Баба: Склучен меморандум за соработка со УСАИД

Градоначалникот Бобан Стефковски денес присуствуваше на настанот организиран од УСАИД во рамки на проектот “Зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите”.

Проектот е финансиран од страна на САД и има за цел создавање на партнерство за поефикасни општини.

Општина Гази Баба е избрана за партнер на овој проект што за нас преставува продолжување на соработката на општина Гази Баба со Амбасадата на САД, како стратешки партнер на Република Македонија.

Овој проект како крајна цел го има зголемувањето на сопствените извори на финансирање на единиците на локалната самоуправа, како и подобрување на процесот на децентрализација.

Проектот ќе се спроведува во следните 18 месеци, а потоа следува презентација од постигнатите резултати.

Извор: Општина Гази Баба

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...