spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниГази Баба: Склучен меморандум за соработка со УСАИД

Гази Баба: Склучен меморандум за соработка со УСАИД

Градоначалникот Бобан Стефковски денес присуствуваше на настанот организиран од УСАИД во рамки на проектот “Зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите”.

Проектот е финансиран од страна на САД и има за цел создавање на партнерство за поефикасни општини.

Општина Гази Баба е избрана за партнер на овој проект што за нас преставува продолжување на соработката на општина Гази Баба со Амбасадата на САД, како стратешки партнер на Република Македонија.

Овој проект како крајна цел го има зголемувањето на сопствените извори на финансирање на единиците на локалната самоуправа, како и подобрување на процесот на децентрализација.

Проектот ќе се спроведува во следните 18 месеци, а потоа следува презентација од постигнатите резултати.

 

 

 

Извор: Општина Гази Баба

Прочитајте

Карпош: Реконструирани три краци од улицата „Скупи“

0
Деновиве се одвиваше завршната фаза од градежните активности при што беа реконструирани трите краци од улицата „Скупи“ која се наоѓа во населеното место Злокуќани....