spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниДебар: Градоначалникот на средбата што ја имаше со директорите на деветгодишните општински...

Дебар: Градоначалникот на средбата што ја имаше со директорите на деветгодишните општински училишта

Градоначалникот на општината на средбата што ја имаше со директорите на деветгодишните општински училишта, разговараше за решавање на можните проблеми при процесот на регистрирање на учениците во овие две училишта.

 

Посебен акцент беше ставен на спроведувањето на одлуката на Советот на општината за реонизација на училиштето „Пенестија“ и училиштето „Саид Најдени“. Тоа значи дека секој родител мора да го регистрира своето дете во училиштето предвидено според регионот дефиниран со регулативата, и регистрација на деца надвор од оваа регулатива нема да биде дозволено. Доколку не се почитува оваа регулатива, тогаш од просветниот инспекторат ќе следуваат санкции предвидени со закон.

 

Извор: Општина Дојран 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...