HomeОпштиниИлинден: Ново улично осветлување на неколку локации

Илинден: Ново улично осветлување на неколку локации

Општина Илинден продолжува со реализација на проектот „Илинден-Светла Општина”, кој опфаќа проширување и модернизација на уличното осветлување, со поставување на нови линии на улиците во сите населени места, поставување на електрични столбови, зголемување на бројот на електрични светилки и тековно одржување на јавното осветлување.

Во рамките на овој проект поставена е нова линија за улично осветлување во Јака, во должина од 550 метри, во Марино на улица ,,540” во должина од 200 метри, како и на улица ,,533” во должина од 100 метри. Нова линија улично осветлување е поставено на влезот во Миладиновци во должина од 100 метри како и во населба Илинден на улица ,,2” во должина од 150 метри.

Покрај активностите за поставување на нови линии за улично осветлување се врши и докомплетирање на постојните линии и се вршат интервенции за отстранување на оштетените сијалични места при што се вградуваат нови.

Општина Илинден и ЈКП „Илинден” и во наредниот период ќе продолжат со поставувањето на нови линии во сите населени места, со цел посветла Општина Илинден.

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...