spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС: Прес-конференција, посветена на струшкиот ракометен турнир

АМС: Прес-конференција, посветена на струшкиот ракометен турнир

Во Агенцијата за млади и спорт се одржа прес-конференција, посветена на струшкиот ракометен турнир. Струга продолжува со својата традиција да организира летен ракометен турнир на отворено. Оваа година, со три домашни и три странски екипи, струшкиот турнир ќе го одржи своето 51. издание.

 

 

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, изрази дека овој турнир претставува извонредна можност за популаризација и напредок на младите и талентирани ракометари, кои ќе имаат можност да се докажат во своите тимови.

 

Струшкиот турнир има богата традиција и претставува еден од најстарите турнири на Балканот и во цела Европа. Овој турнир се претвора во платформа за истакнување на млади играчи и перспективни репрезентативци. Како Агенција за млади и спорт, ние веќе многу години го поддржуваме овој турнир и му нудиме нашата поддршка, следејќи го истиот образец и во другите спортови. Ракометот се почитува како најважниот спорт во нашата земја. Очекувам турнирот во Струга да помине во најдобро светло, истакна Мојсовски на денешната прес-конференција.

 

Покрај Агенцијата за млади и спорт, поддршка има и од Ракометната федерација на Македонија.

Сме доволно задоволни што оваа спортска манифестација го носи интегритетот веќе подолго време и успешно се одржува. Ракометната федерација на Македонија му обезбедува целосна поддршка на овој турнир. Од аспект на организацијата, имаме богато искуство и знаеме како да го водиме успешно. Веруваме дека настанот ќе биде внимателно осмислен и дека ќе го задоволи интересот на сите обожаватели на овој спорт,  изјави Филип Милошевски, генерален секретар на РФМ.

 

Екипите на турнирот ќе бидат поделени во две групи:

 

Група А: Алкалоид, АЕК (Грција) и Динамо Панчево (Србија).

Група Б: Вардар, Гуиф (Шведска) и Струга.

 

 

 

Извор: Агенција за млади и спорт 

Прочитајте

МЖСПП: Оглас за ангажирање експерти за изработка на Национален имплементационен план...

0
Прочитајте и дознајте: 👀👇 Оглас за ангажирање експерти за изработка на Национален имплементационен план за Минамата конвенција за жива Извор: Министерство за животна средина и просторно...