spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС: Светско злато за најдобриот македонски кикбоксер

АМС: Светско злато за најдобриот македонски кикбоксер

Носителот на златниот медал од СП во Кикбокс Маитаи, кое од 17-26 ноември се одржа во Албуфеира, Португалија, беше на прием во Агенцијата за млади и спорт.

Бобан Илиоски го претвори минатогодишното европско злато во светско.

–          Не направи горди и беше вистински пример за македонскиот борбен карактер, упорност, спортски инает, истакна директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски.

Претседателот на Кикбокс Маитаи федерацијата Дејан Митровски потенцираше дека поддршката која АМС ја обезбедува, ги обврзува федерациите и спортистите на поинтензивна работа, им овозможува учество на сите меѓународни случувања, а тогаш успехот е неминовен.

Следен чекор на федерацијата е кандидатура за домаќини на едно големо натпреварување, додаде Митровски.

На приемот своите импресии ги изнесе златниот од Португалија, најдобриот македонски претставник во Кикбокс, Бобан Илиоски.

 

Тој истакна дека верувал во успех од самиот почеток и дека одкажувањата од сите задоволства, во комбинација со упорна работа е пресудно за остварување на врвни спортски резултати. Неговите идни планови се поврзани со учество на тренинг камп во Холандија, за кој вели дека е еден од најтешките спаринг тренинг кампови, но тоа е единствен пат до успехот.

 

 

 

Извор: Агенција за млади и спорт 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...