spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниБутел: Македонската традиција се негува од најмали нозе

Бутел: Македонската традиција се негува од најмали нозе

Одличен настан во организација на клонот во Радишани при ЈОУГД “11 Октомври” со македонски ора и промоција на македонската традиција.

Македонскиот фолклор е нераскинлив дел од духовноста, врска меѓу минатото и сегашноста.

Македонската народна уметност е посебен културен феномен пред кој нe се останува рамнодушен.

Богатството и разновидноста на традиционалната македонска култура највпечатливо се изразени во народните носии. Создавани долги години, пренесувани од колено на колено го зачувале својот автентичен сјај кој денес ја краси македонската култура.

Народ без своја традиција и фолклор е дрво без корен.

Затоа должност на сите граѓани е да ги чуваат и негуваат македонските вредности, традицијата и фолклорот.

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...