spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЦентар: Хуманитарна помош за најранливите во пресрет на божиќните празници

Центар: Хуманитарна помош за најранливите во пресрет на божиќните празници

Општина Центар во соработка со невладината организација ,,Банка за храна’’ додели пакети со прехранбени намирници на четириесетина социјално загрозени семејства во Маџир Маало и Крњево.

Градоначалникот Герасимовски им посака на сограѓаните убави празници и порача дека општината ќе продолжи да се грижи и да помага каде што е најпотребно.

„Се надевам дека оваа помош е добредојдена, особено во пресрет на божиќните празници. Центар е општина која се залага за политиката ,,Нула глад во Општина Центар’’. Во фокус на нашите социјални проекти и оваа година останува борбата против сиромаштијата, создавањето еднакви услови за сите, поддршка за најранливите категории на граѓаните. Како локална самоуправа, најблиску сме до нашите жители. Ги знаеме нивните потреби и подготвени сме соодветно да одговориме на нив. Ви посакувам убав Бадник и Божиќ, хармонија и мир во вашите семејства“,  посочи Герасимовски во разговор со граѓаните.

Воедно, градоначалникот упати повик до сите лица и семејства во социјален ризик да аплицираат и да се пријавуваат за да станат корисници на општинските проекти и програми за социјална помош и заштита.
Во рамките на соработката на Центар и ,,Банка за храна’’ редовно се доделуваат пакети за социјални случаи, згрижувачки семејства и пензионери со ниски примања на територијата на општината.

Во периодот од 2021 до 2023 се доделени повеќе од 3.000 хуманитарни пакети за најранливите семејства и воени ветерани во општината.

Прочитајте