spot_img
HomeВлада

Влада

Заеднички економски проекти од регионално значење со менаџментот на Атинската берза

Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи,...

Грција е силен лобист за нашиот пристапен процес за членство во ЕУ

„Убеден сум дека наскоро грчкиот парламент ќе ги ратификува меморандумите за поддршка за забрзување на процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, за...

Потребен ни е економски просперитетен Балкан на 21 век, интегриран во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на Економскиот Форум Делфи кој се одржува во Атина дискутираше за придобивките од Договорот од...

Средба Заев – Блер

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев  на маргините на Економскиот Форум Делфи во Атина, оствари средба со поранешниот британски премиер Тони...

Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ

Премиерот на кралството Шпанија, Педро Санчез, попладнево по состанокот со премиерот Зоран Заев упати видео порака до сите граѓани на Република Северна Македонија чие...

Широко ги отвораме вратите за шпанските бизнисмени за странски инвестиции

Премиерот Заев ја претстави економската програма за финансиска поддршка за директните странски инвестиции во земјата како и сите други поволности како даночните, царинските и...

Се зајакнуваат односите со Шпанија

На првата средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Северна Македонија и Кралството Шпанија, Зоран Заев и Педро Санчез, изразено е исклучително...

Во Шпанија е препознаено подобрувањето на институционалниот систем во Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, во рамките на работната...

Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска го посети...

СЕП: Нашата битка денес е всушност битка и на Европа самата со себе, да си го одржи зборот

Димитров на Денот на Европа: „Нашата битка денес е всушност битка и на Европа самата со себе, да си го одржи зборот. Крајно време е...
https://www.esp.com.mk/spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ