spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЦентар: Градоначалникот Богдановиќ се вклучи во кампањата на НДИ против насилството на...

Центар: Градоначалникот Богдановиќ се вклучи во кампањата на НДИ против насилството на жените во политиката

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, се вклучи во кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жени во политиката“, креирана од Националниот демократски институт во РСМ (НДИ), поддржана од Шведската агенција за меѓународна развојна поддршка (СИДА).

Кампањата има за цел да ја подигне свеста за присутноста на насилството врз жените како во политиката, така и во сите останати општествени сфери, вклучително и сегментот на ниското учество на жените во политичките процеси и процесите на одлучување.

Градоначалникот Богдановиќ упати повик до сите граѓани да се вклучат во кампањата и со заеднички сили, да придонесеме за конечно и целосно искоренување на овој општествен феномен.

Извор: Општина Центар

Прочитајте

Илинден: Пуштено во употреба спортското игралиште во Миладиновци

0
Општина Илинден со засилено темпо работи на изградба и реконструкција на спортските терени во повеќе населени места. Денеска беше пуштено во употреба спортското игралиште...