HomeОпштиниЃорче Петров: Со иновативни решенија до намалување на загадувањето на воздухот

Ѓорче Петров: Со иновативни решенија до намалување на загадувањето на воздухот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски оствари средба со претставниците на Breathe – Air quality sensor network кои ја презентираа нивната визија и проект во однос на решавање на проблемот со загадувањето насекаде низ Република Македонија, меѓу кои и нашата општина.

Целта на овој проект е микротаргетирање на загадувачите кои што ја загадуваат општината и утврдување на причината на загадувањето.

-Јас лично како градоначалник и ние во целина како општина сме должни да се грижиме за чистиот воздух и животната средина и ова е еден чекор кој ние го преземаме, се со цел граѓаните на општина Ѓорче Петров да дишат чист воздух – рече Стојкоски.

Breathe – Air quality sensor network ќе донираат 15 апарати за мерење на загадувањето на воздухот, кои ќе бидат поставени на сите основни училишта и градинки во општината, за да имаме јасна слика за тоа од каде доаѓа загадувањето и каде мора итно да се реагира за решавање на овој проблем.

Општина Ѓорче Петров и во иднина ќе иницира разни активности и проекти во насока на подобрување на животната средина и воздухот кој циркулира на територијата на општината.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...