HomeОпштиниГази Баба: Подај рака и промени живот–стани згрижувач

Гази Баба: Подај рака и промени живот–стани згрижувач

Градоначалникoт на општина Гази Баба, Бобан Стефковски учествуваше на панел дискусија и даде поддршка на кампањата за зголемување на бројот на згрижувачки семејства на деца без родителска грижа.

Згрижувачите се заменски родители, херои кои несебично го отвораат својот дом и со сите свои знаења и ресурси нудат заштита за дете кое ја изгубило грижата од своите родители.

Оваа кампања е вистински момент за информирање на граѓаните за оваа можност.

Кампањата е организирана од страна на СОС Детско село во соработка со Центрите за поддршка на згрижувачките семејства за да ги информираат и поттикнат граѓаните на хуманост и солидарност.

Извор: Општина Гази Баба

Велес: Градежни зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“

Почнаа градежните зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“ на Којник. Во соработка со ЈКП Дервен ќе се заменува старата дотрајана водоводна мрежа на улицата, а...