HomeОпштиниГази Баба: Мила Релиќ освои златен медал на „СКОПЈЕ ОПЕН“

Гази Баба: Мила Релиќ освои златен медал на „СКОПЈЕ ОПЕН“

Мила Рељиќ е една од најдобрите македонски теквондистки која живее во општина Гази Баба, освои златен медал на Скопје Рамус Г1 Опен меѓународниот натпревар.

Во категорија -62кг Мила оствари победa над Тамара Сево од Србија, над Зое Гуели од Унгарија и над Надја Савковиќ од Србија. Во извонредно тесни борби Мила го покажа шампионскиот сјај кога најмногу требаше.

Ова се за неа нови 10 поени за светската и олимписката ранг листа за Париз 2024. Следните големи натпревари ги очекуваме на Светското првенство во мај во Азербејџан и Европските Олимписки игри во јуни во Полска.

На натпреварот во Скопје имаше натпреварувачи од 36 земји меѓу кои и Австралија, Америка, Бразил и брпјни светски и олимписки медалисти.

Мила покажа шампионски дух и потврди дека одличната форма од минатата година ја продолжува и оваа со што ги потврди нашата доверба и поддршка која и ја даваме како општина.

Извор: Општина Гази Баба

Велес: Градежни зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“

Почнаа градежните зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“ на Којник. Во соработка со ЈКП Дервен ќе се заменува старата дотрајана водоводна мрежа на улицата, а...