HomeОпштиниВаландово: Преку дијалог креираме мерки и продолжуваме

Валандово: Преку дијалог креираме мерки и продолжуваме

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски  (12.04.2023) беше во посета на Валандово.

Градоначалникот Перо Костадинов и министерот Николовски заедно одржаа работна средба со земјоделците, каде се разговараше за новиот интервентен фонд на министерството и заеднички се креираше мерка преку која ќе бидат поддржани производителите на зимска зелка.

Покрај ова, тие го посетија и СОУ „Гоце Делчев“, во кое функционира земјоделска струка и активно се развива училишна економија.

Училиштето произведува повеќе видови на земјоделски производи, развива партнерства со приватните компании од регионот и реализира современа практична настава за учениците.

Извор: Општина Валандово

Велес: Градежни зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“

Почнаа градежните зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“ на Којник. Во соработка со ЈКП Дервен ќе се заменува старата дотрајана водоводна мрежа на улицата, а...