spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКарпош: Хуманитарен настан за Никола Ѓорѓиев

Карпош: Хуманитарен настан за Никола Ѓорѓиев

Во недела (14.05.2023) со почеток во 11 часот ќе се одржи хуманитарната манифестација „Мајски цвет – подари свет“ за Никола Ѓорѓиев во дворот на ООУ Лазо Трповски.

Целта на настанот е да се соберат средства за понатамошно лекување на 19 годишниот Никола Ѓорѓиев, дете без родители на кое за жал му е дијагностициран канцер на коските.  Настанот ќе биде збогатен со музичка програма и работилница, надополнето со т.н мини зоолошка, ликовна секција заедно со катче за разубавување и вежбање за учесниците. На ова збиднување ќе биде спроведена донаторска акција под мотото „КУПИ И ДОНИРАЈ“, растенија, накит, декорации, храна и пијалоци, се со цел да се да се помогне за да се спаси еден млад живот. Настанот е во организација на Општина Карпош,друштвото за маркетинг „Фанки Макси Дооел“ и ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД.

 

 

 

 

Извор: Општина Карпош

Прочитајте

Карпош: Основците од се ООУ „Владо Тасевски“ новите шампиони во...

0
Во драматична завршница од финалето, кога буквално до последната секунда од натпреварот беше неизвесно кој ќе биде овогодинешниот победник на училишната кошаркарска лига на...