spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВлада

Влада

Проект за воведување на родовата перспектива во администрацијата на централно ниво

По повод овогодинешното одбележување на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, во рамки на Проектот за воведување на родовата перспектива во администрацијата на централно...

Секој проект за поддршка на европските реформи е чекор напред кон Европската Унија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ,  присуствуваше на отворање на работилница во рамките на проектот „Знаење за реформските активности за...

Забрзаното спроведување на реформите очекуваме да донесе напредок во евроинтеграцискиот процес

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ  присуствуваше на брифингот со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во организација на Делегацијата...

Искористувањето на ИПА фондовите е клучно во спроведувањето на европските реформи

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ  одржа два одделни ИПА координативни состаноци со министерот за животна средина и просторно планирање...

Премиерот Ковачевски за „Еуроњуз“: Имаме стабилни економски политики и во време на кризи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски во интервју за европската телевизиска мрежа „Еуроњуз“ говори за актуелни прашања, за одржувањето на економската...

Премиерот Ковачевски: Владините институции мора да ги намалат непродуктивните трошоци

Претседателот на Владата на Северна Македонија Димитар Ковачевски во интервју за ТВ 24 Вести, истакна дека стратегијата за надминување на сериозната глобална економска криза,...

Донесени 26 мерки за заштита на животниот стандард и за ликвидност на компаниите; Ограничен е извозот на масло од сончоглед

Владата на Република Северна Македонија на денешната 24-та седница ја разгледа Информацијата за економски мерки за справување на енергетската и ценовната криза, во рамките...

Советодавна комисија за интервенции во снабдувањето на пазарот со сурова нафта и нафтени деривати; Програма за финансиска поддршка на руралниот развој за 2022 година...

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 23-та редовна седница донесе Одлука за формирање на Советодавна комисија за спроведување на План за интервенции во...

Со одговорен пристап стабилно менаџирање на кризата

Во Владата на Република Северна Македонија се одржа состанок со членовите на Економскиот совет во кој учествуваат претставници од академијата, гувернерката на Народната банка...

Ковачевски: Историското зголемување на пензиите обезбедува квалитетен животен стандард

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска  имаше средба со членството на Сојузот на здруженијата на пензионерите, на која се разговараше...
spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ