spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeИнтервјуа

Интервјуа

Николовски за МИА: Со законските измени прв пат се пропишуваат јасни одредби за заштита на земјоделското земјиште од пренамена

Интервју на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски за МИА, 07.11.2023 година Министре, во јавноста се појавија информации дека земјоделското земјиште ќе биде...

Маричиќ за Алсат: Сега е време да се носат одлуки за ЕУ, во декември се очекува пакетот за проширување

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во вестите на Алсат изјави дека во декември, се очекува да се расправа и да се донесе одлука...

Тивкото момче кое нé освојува со заразна насмевка, чита стрипови, свири гитара и сонува за свој бенд

Филип Иванов е Административен специјалист за картички во оперативниот сектор на Iute Македонија и нашиот Iute Star за изминатиот месец. По тој повод, поразговаравме накратко со него...

Ковачевски за ТВ 21: Потенцијалот за економски развој со членство во ЕУ е огромен

„Западен Балкан треба да биде интегриран во ЕУ бидејќи ЕУ има две граници, едните и се надворешни, втората е внатрешна граница, граница со земји...

Ковачевски за ТВ21: САД сакаат да ја видат Северна Македонија во ЕУ и поддршката и од ЕУ е најголема досега, блокадата е кочење подобар...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју за ТВ21 зборуваше за средбата со заменикот помошник државен секретар на САД,...

Ковачевски за МИА: Коалицијата е стабилна, очекувам плодна парламентарна дебата за натпартиска, државничка одлука

Премиерот Димитар Ковачевски, во интервју за МИА, меѓу другото се осврна и на прашањето за тоа дали е стабилна владината коалиција, со оглед на...

Ковачевски за МИА: Нови условувања нема да има, време е за државнички одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за МИА зборува за неопходноста од освојување на уставните измени. Посочува дека нови...

Маричиќ за „Гласот на Америка“: Време е за носење одлуки, не знаеме кога пак ќе ја имаме оваа шанса за членство во ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во интервјуто за „Гласот на Америка“ рече дека не е време за предвремени избори, туку време за носење...

Градоначалникот Пецаков: Како нова локална власт воведовме нови принципи на работа на администрацијата, со цел да се подобрат услугите кои се испорачуваат на граѓаните

1. Какви реформи се случуваат во општинската администрација во Општина Охрид?   Врз основа на надлежностите на Општината утврдени со закон, како и групирањето на работите...

Ковачевски: Подадов рака за обединување, време е ВМРО-ДПМНЕ да земат учество во суштински одлуки за граѓаните и државата

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5, истакна дека сите политички чинители во државата треба да бидат посветени на процесот за...
spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ